Μαύρη Θύελλα

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ – ΚΑΛΑΜΑΤΑ 0-0. Έμεινε όρθια στην Λιβαδειά η Μαύρη Θύελλα…

Στο 0-0 έμειναν Λεβαδειακός και Καλαμάτα στο ντέρμπι της αγωνιστικής της Super League με την Μαύρη Θύελλα να παίρνει ένα σημαντικό βαθμό και να παραμένει μία ανάσα από την κορυφή.

Η τοπική μας ομάδα απέχει πλέον τρεις βαθμούς από την πρώτη θέση, έχοντας κάνει το ρεπό της και έχοντας επίσης δύο αγώνες λιγότερους.

Το ματς είχε τον χαρακτήρα του ντέρμπι και το απέδειξε από τα πρώτα κι ολας λεπτά. Το πρώτο ημίχρονο μπορεί να μην είχε πολλές τελικές, είχε όμως πάθος, ένταση, νεύρα και σκληρά μαρκάρισματα.

Ξεκίνησε δοκάρι για την Καλαμάτα στο 11′. Ο Τάτος με φάουλ έφερε την μπάλα στην περιοχή, οι αμυντικοί δεν έδιωξαν την μπάλα που έφτασε στον Αναστασόπουλο που με κεραυνό απο το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ. Απάντηση για τον Λεβαδειακό στο 15′.

Κάθετη του Χάμοντ για τον Δούμτσιο, αυτός απέναντι από τον Ταΐρη, πλασάρει, αλλά ο πορτιέρο της Καλαμάτας έδιωξε σε κόρνερ. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του Α μέρους δεν έγινε… τελική. Κάθετη του Ματέους στον Λουκίνα στο 30′, αυτός έκανε δυο κοντρόλ στον αέρα αλλά πριν προλάβει να σουτάρει έδιωξε ο Λιάγκας σωτήρια.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Λεβαδειακός ζήτησε πέναλτι στο 50′ για τράβηγμα του Μπακαγιόκο στον Συμελίδη. Ο διαιτητής Πολυχρόνης έδωσε συνέχεια στο ματς. Κάποιες στατικές φάσεις για τους γηπεδούχους πέρασαν ανεκμετάλλευτες στη συνέχεια.

Ο Ταΐρης είπε “όχι” στον Νιλι στο 60′ και το 72′. Στην άλλη εστία, απάντηση είχε και ο Στογιάνοβιτς στο σουτ του Τατου στο 73′. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες προσπάθησαν να… μην χάσουν το ματς. Θέλησαν να Προστατέψουν την άμυνα τους, δεν πήραν ρίσκα και το 0-0 δεν άλλαξε μέχρι το τελικό σφύριγμα του διαιτητή.

Λεβαδειακός (Ταουσιάνης): Στογιάνοβιτς, Πολέτο, Χάμοντ, Δούμτσιος, Λιάγκας, Μουτίνιο (46′ Συμελίδης), Νίλι, Παναγιώτου, Τσάπρας, Τζημόπουλος, Μεχία.

Καλαμάτα (Αναστόπουλος): Ταΐρης, Τσελεπίδης, Αναστασόπουλος Παπατόλιος (75′ Παυλίδης), Κωνσταντινόπουλος, Μοζέρ (90+1′ Φελίπε), Μπακαγιόκο, Ματέους (75′ Μαβινγκά), Τάτος (90′ Σκεντεράι), Τσαγκαλίδης (75′ Λουπάνο), Λουκίνας.

Διαιτητής: Πολυχρόνης (Πιερίας)
Βοηθοί: Μηνούδης (Πιερίας), Βρούζος (Πιερίας)
Κίτρινες: Αναστασόπουλος