Ποδόσφαιρο

Διπλό στην Κρήτη για τον Λεβαδειακό

Ο Λεβαδειακός νίκησε εκτός έδρας τον Ο.Φ. Ιεράπετρας με 1-0, με αποτέλεσμα να ανέβει στους 44 πόντους (21 αγώνες, 1η θέση), με τους γηπεδούχους να παραμένουν στους 23 πόντους (19 αγώνες, 11η θέση).

Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό στα πρώτα λεπτά και από τις δύο ομάδες, με τον Λεβαδειακό να απειλεί με τον Νίκα στο 1′ λεπτό και την Ιεράπετρα με τον Νεκούλ στο 3′ λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 1-0 στο 15′ λεπτό με το γκολ του Μυτίδη με πλασέ από συνεργασία Τσάπρα-Μουτίνο. Στο 18′ λεπτό, οι Βοιωτοί είχαν μια ευκαιρία αφού μετά από εκτέλεση κόρνερ του Παναγιώτη,ο Μπάχανακ έκανε μια κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό και είχαν φάσεις τόσο με κεφαλιά από κοντά του Τορίμπιο στο 29′ λεπτό, όσο και με το διαγώνιο σουτ του Λεμονή στο 37′ λεπτό, ενώ οι Βοιωτοί είχαν ευκαιρία με την κεφαλιά του Πολέτο στο 39′ λεπτό. Με κεφαλιά του Βουό μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπενίτεζ, η Ιεράπετρα είχε μια ακόμη καλή φάση στο 45′ λεπτό, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ και το σκορ του ημιχρόνου παρέμεινε στο 1-0 για τον Λεβαδειακό.
Στο 48′ λεπτό, ο Λεβαδειακός είχε ένα καλό σουτ με τον Πολέττο, αλλά έδιωξε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας Καραγκιόζης, με τον Ο.Φ. Ιεράπετρας να έχει δοκάρι στο 56′ λεπτό και να κάνει φάσεις με το σουτ του Αντερέγκεν μετά από κάθετη του Μεσσιδόρο στο 60′ λεπτό, το οποίο μπλόκαρε εύκολα ο τερματοφύλακας Μάρκοβιτς, αλλά και το σουτ του στο 68′ λεπτό μετά από πάσα του Ντι Λορέντζο, που πέρασε άουτ. Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να κάνουν τις ευκαιρίες τους γκολ στα επόμενα λεπτά, με τον Λεβαδειακό να νικάει εκτός έδρας τον Ο.Φ. Ιεράπετρας με 1-0.

ΟΦΙ (Τσαγκατάκης): Καραγκιόζης, Τορίμπιο, Κάρδαρης, Μεσσιδόρο, Νεκούλ, Ντι Λορέντζο, Μπενίτεζ (53’ Μπλανκ Καζάου), Λεμονής, Βουό (65’ Μούλερ), Ντέλτερ (87’ Ντέντλερ), Αντερέγκεν.

Λεβαδειακός (Ταουσιάνης): Μάρκοβιτς, Μπαχανακ, Μεχία, Ρουά Μουτίνιο (65’ Βράκας), Νίκας (46’ Νίλι), Τσάπρας, Τζημόπουλος, Χάμοντ (91’ Λινάρδος), Μυτίδης (76’ Μπαρμπόσα), Παναγιώτου, Πολέττο.

*Στον πάγκο του ΟΦ Ιεράπετρας δεν βρισκόταν ο Ελληνας προπονητής, Στάικος Βεργέτης.

Πηγή: liganews.gr