Α Τοπικό

ΑΕ ΜΑΝΗΣ: Χελάς “Σήμερα χαιρόμαστε, από αύριο το μυαλό μας στην Κυπαρισσία”

Μεγάλες, ιστορικές στιγμές ζει η Μάνη που για πρώτη φορά θα βρεθεί σε τελικό Κυπέλλου Μεσσηνίας, μετά την νίκη με 2-1 κόντρα στον Πάμισο Μεσσήνης.

Οι Μανιάτες έχοντας ένα καταπληκτικό δεύτερο ημίχρονο, πήραν το αποτέλεσμα που ήθελαν και πλέον θα δώσουν την μάχη για την κατάκτηση του τροπαίου. Πριν από αυτό όμως, υπάρχουν τα πλέι οφ που κάνουν έναρξη το προσεχές Σαββατοκύριακο και η ΑΕΜ υποδέχεται την Κυπαρισσία που την είχε αποκλείσει στο Κύπελλο.

Ο ποδοσφαιριστής Γιάννης Χελάς μίλησε στο taklin.gr τόσο για τον σημερινό αγώνα και την πρόκριση στο τελικό του θεσμού αλλά και για την αναμέτρηση με τον ΑΟΚ, λέγοντας μας τα εξής:

“Είχαμε να διαχειριστουμε ένα μικρό πλεονέκτημα έπειτα από το 1-1 στην Μεσσήνη όμως είπαμε πως πρέπει να παίξουμε για την νίκη όπως κάνουμε σε κάθε παιχνίδι.

Στο πρώτο ημίχρονο δεν έγινε κάτι αξιόλογο από καμιά ομάδα, στο δεύτερο ημίχρονο ξεραμε πως ο Πάμισος θα βγει να ρισκάρει περισσότερο,  εκεί βρήκαμε περισσότερο ανοικτό γηπεδο που εκεί είμαστε πάρα πολύ καλοί.

Ανοίξαμε το σκορ με ένα εκπληκτικό φαουλ του Μουστάκα που δύσκολα βλέπεις σε τοπικά γήπεδα. Έπειτα βρήκαμε και δεύτερο γκολ και είχαμε και δύο τρεις ευκαιρίες για πιο ευρύ σκορ.

Πλέον η ομάδα προκρίθηκε στον τελικό για πρώτη φορά όμως έχουμε να χαρούμε μόνο μια μέρα μιας και την Κυριακή αρχίζουν τα πλευ οφ και όταν έρθει η μέρα του τελικού θα προσπαθήσουμε να γράψουμε ιστορία με την κατάκτηση του Κυπέλλου.

Την Κυριακή υποδεχόμαστε την Κυπαρισσία στην πρεμιέρα των πλέι οφ,  μια πολύ καλή και δουλεμένη ομάδα. Εμεις όπως σε όλα τα ματς θα παίξουμε για την νίκη”.