Ποδόσφαιρο

Ανάσα Ηροδότου 3-0 το Αιγάλεω

Ο Ηρόδοτος κέρδισε με 3-0 το Αιγάλεω στο γήπεδο της Νέας Αλικαρνασσού, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Super League 2. Η ομάδα της Κρήτης έφτασε τους 20 βαθμούς, ενώ το Σίτι παρέμεινε στους 35.

Τα τρία γκολ του αγώνα σημειώθηκαν στο δεύτερο μέρος. Αρχικά στο 72’ ο Χαλκιαδάκης από την άσπρη βούλα νίκησε τον Σικαλιά για το 1-0, ενώ στο 88’ ο Μακρυδάκης βρήκε τον Αποστολίδη, ο οποίος με ωραίο τελείωσε έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αιγάλεω για το 2-0. Το «κερασάκι» στην τούρτα έβαλε ο Αμπουμπακάρι με διαγώνιο σουτ, γράφοντας στο 90+3′.

Το φιλμ του αγώνα:

5’ Πάσα Ποζατζίδη δεξιά για τον Κάπελ, θα πιάσει ένα πολύ καλό σουτ που θα περάσει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

12’ Κεφάλια του Τριμμάτη εξ’ επαφής, αποκρούει ο Κρόστα.

17’ Ο Αρναρέλλης απειλεί με το κεφάλι, αουτ η μπάλα.

18’ Καλό σουτ από το Βρεττό, με διπλή προσπάθεια μαζεύει ο Σικαλιάς

28’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρόδοτο. Φάουλ του Γκόμεζ από αριστερά, κεφαλιά του Αργκιλέσι, λίγο αουτ.

36’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ Μπαρμπόζα, αουτ η μπάλα.

45’ Ο Βρεττός έπιασε ένα ψηλοκρεμαστό σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα κατέληξε ελάχιστα αουτ.

68’ Φάουλ του Γκόμεζ από δεξιά, κεφάλια Ποζατζίδη, λίγο αουτ.

72’ ΓΚΟΛ: Ο διαιτητής καταλόγισε χέρι του Ανδρέου εντός περιοχής. Ο Χαλκιαδάκης ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι κι ανοίγει το σκορ 1-0.

88’ ΓΚΟΛ: Αλλαγή παιχνιδιού από τον Μακρυδάκη που θα βρει ωραία τον Αποστολιδη στα δεξιά κι αυτός με ωραίο τελείωμα νίκησε το Σικαλιά για το 2-0.

90+3′ ΓΚΟΛ: Από ασίστ του Γκόμεζ, ο Αμπουμπακαρί σημείωσε το 3-0.

Συνθέσεις:

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Φυντάνης): Κρόστα, Μακρυδάκης, Γκόμεζ, Νόνης, Αργκιλέσι, Καντέ, Μπαρμπόσα, Βρεττός (83’ λ.τρ. Αποστολίδης), Ποζατζίδης, Χαλκιαδάκης (90+2’ Σουρνάκης), Καπέλ (66’ Αμπουμπακάρι)

ΑΙΓΑΛΕΩ (Χαραλαμπίδης): Σικαλιάς, Παπουτσογιαννόπουλος, Αναστασίου, Παπανικόλας, Ανδρέου (76′ Καλύβας), Λάσκαρης, Σταματάκης (69’ Τσίτσαρης), Καθάριος (56’ Χοτζάλι), Δημητριάδης (76’ Μπαρμπαρούσης), Τριμμάτης, Αρναρέλλης.

Πηγή: liganews.gr