Μαύρη Θύελλα

ΚΑΛΑΜΑΤΑ – ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΛΑΧΙΩΤΗ 1-0. «Καθάρισε» και πάλι ο Λουκίνας

Η Καλαμάτα επικράτησε με 1-0 του Αστέρα Βλαχιώτη και πλησίασε τον πρωτοπόρο Λεβαδειακό στους τρεις βαθμούς!

Μετά από ένα μέτριο πρώτο 45λεπτο όπου η Καλαμάτα προσπαθούσε να βρει ρυθμό, η Μαύρη Θύελλα μπήκε δυνατά στο β’ ημίχρονο και αφού ο Λουκίνας προειδοποίησε, στο 48′, τον Ιωαννίδη με φοβερό σουτ (εξίσου εκπληκτική απόκρουση από τον Ιωαννίδη), άνοιξε το σκορ στο 53′ με κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ από τον Γρίβα. Ένα λεπτό πριν, οι παίκτες της Καλαμάτας ζήτησαν πέναλτι, που τους “αρνήθηκε” ο Περράκης. Στο 76′ ο Μαβινγκά θα αποβληθεί με 2η κίτρινη. Στο τελευταίο 15λεπτο του αγώνα, ο ρυθμός έπεσε, ο Αστέρας απείλησε με τον Φλένσμποργκ και τον Αναστασόπουλο, αλλά δεν μπόρεσε να φτάσει στην ισοφάριση.

Καλαμάτα (Γιάννης Μπελά): Ταΐρης, Τσελεπίδης, Μπακαγιόκο, Παυλίδης (75′ Κόκκορης), Μαβινγκά, Μοζέρ, Ματέους (92′ Σκεντεράι), Τάτος (32′ λ.τρ. Φελίπε), Μπόρχες (46′ Παπατόλιος), Γρίβας (75′ Λουπάνο), Λουκίνας

Αστέρας Βλαχιώτη (Κώστας Βελιτζέλος): Ιωαννίδης, Πεχλιβανόπουλος, Φουρλάνος, Λάμτσε, Ρόδης (78′ Ζαΐμι), Αναστασόπουλος, Μπούζας (78′ Σιντορένκο), Ουρτάδο (58′ Φλένσμποργκ), Τσίπρας, Φερέιρα (58′ Παπουλής), Μπάτροβιτς (65′ Λεωνιδόπουλος)