Μαύρη Θύελλα

Διαγόρας Ρόδου – Καλαμάτα 0-1. Διπλό κορυφής με Γρίβα

Επαγγελματική νίκη πέτυχε σήμερα η Καλαμάτα στη Ρόδο που επικράτησε με 0-1 του Διαγόρα ανεβαίνοντας έτσι στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η τοπική μας ομάδα που ήταν σαφώς καλύτερη στην περισσότερη διάρκεια της αναμέτρησης και ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο πήρε ένα σπουδαίο τρίποντο μέσα σε μία δύσκολη έδρα.

“Χρυσός” σκόρερ για τους “μελανόλευκους” ήταν ο Φροίξος Γρίβας που πέτυχε το πρώτο του γκολ με την φανέλα της Καλαμάτας.

Η Καλαμάτα επικράτησε με 0-1 του Διαγόρα στην Ρόδο και έπιασε τον Λεβαδειακό στην πρώτη θέση του Νοτίου Ομίλου της Super League 2 με ματς περισσότερο.

Άχρωμο το πρώτο ημίχρονο δίχως κλασικές ευκαιρίες για τις δύο ομάδες. Ο Γηραιός είχε την κατοχή αλλά δεν μπορούσε να γίνει απειλητικός.

Στην επανάληψη πρώτος απείλησε ο Διαγόρας όταν στο 47′ από το καλό σουτ από τον Μπαστιάνο, η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια της “Μαύρης Θύελλας”. Τελικά στο 66′ έγινε το 0-1. Με ωραίο συρτό σουτ του Γρίβα από τα όρια της μεγάλης περιοχής η φιλοξενούμενη ομάδα άνοιξε το σκορ.

Μετά το γκολ ο Διαγόρας δυσκολεύτηκε να κρατήσει μπάλα και να ψάξει την ισοφάριση. Η Καλαμάτα καφέρερε να ανεβάσει αρκετά τις γραμμές της στον αγωνιστικό χώρο και να κρατήσει το μηδέν.

Διαγόρας (Προβίδας): Μπίντσης, Τάτσης, Γιώργου, Ρουγκάλας, Τοπάλ, Μουμίν (50′ Μπούμπας), Λαμπίρης (87′ Μιράντα), Τσιαντούλας (75′ Τσιαντούλας), Σινγκ (75′ Παραστατίδης), Μπαστιάνος, Ζούνης.

Καλαμάτα (Μπελά): Ταϊρης, Κωνσταντινόπουλος, Μπακαγιόκο, Τσελεπίδης, Μόζερ, Παπατόλιος (90′ Λουπάνο), Ματέους, Αναστασόπουλος (62′ Παυλίδης), Φελίπε (90′ Σκεντεράι), Γρίβας (82′ Κόκκορης), Λουκίνας.