Μπάσκετ

Σημαντικό «διπλό» ο Πολύβιος 61-69 τον Σπαρτιατικό

Για την 14η αγωνιστική της Α1 τοπικής κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ το απόγευμα της Κυριακής (13/03), ο Πολύβιος κλήθηκε να δώσει ένα απαιτητικό ματς στη Λακωνική πρωτεύουσα, για να διεκδικήσει τη νίκη απέναντι στο «μαχητικό» Σπαρτιατικό ΓΣ. Η ομάδα της Μεγαλόπολης μετά από ένα συναρπαστικό με εναλλαγές στο προβάδισμα, κατάφερε να φτάσει σε μια ακόμη νίκη με σκορ 61-69. Μία νίκη η οποία την εδραιώνει στην πρώτη τετράδα, ειδικά μετά και τη Σαββατιάτικη ήττα του ΣΕΦΑ Αρκαδικού από τον ΓΣ Γαργαλιάνων.

Αγωνιστικά οι δύο ομάδες είχαν τα καλά τους διαστήματα στην μεταξύ τους αναμέτρηση, με τον Πολύβιο να ξεκινάει καλύτερα το ματς και στηριζόμενος στην καλή αμυντική λειτουργία να προηγείται με 6-14 στο φινάλε του α’ δεκαλέπτου. Στη συνέχεια ωστόσο η ομάδα της Σπάρτης ανέβασε κατακόρυφα ρυθμούς στην επίθεση με ουσιαστικό πρωταγωνιστή τον Μπάχα ο οποίος με το ξεκίνημα της β’ περιόδου σημείωσε 16(2) διαδοχικούς πόντους κάνοντας ότι ήθελε μέσα στο παρκέ. Αποτέλεσμα ήταν ο Σπαρτιατικός να πάει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο προηγούμενος με 29-25.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες προσπάθησε να ελέγξουν το ματς δίνοντας έμφαση στον επιθετικό κυρίως τομέα, με τον Πολύβιο να περισσότερες λύσεις, επανακτώντας το προβάδισμα στην αναμέτρηση. Στο φινάλε ο Αρκαδικός σύλλογος κατάφερε να βρει τους τρόπους για να φτάσει στη νίκη με κρίσιμα καλάθια στην επίθεση, αλλά και σημαντικές άμυνες που έπαιξαν το ρόλο τους στο να μην επιστρέψει για τα καλά στο ματς στο φινάλε ο Σπαρτιατικός.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Σπάρτης | 13/03/2022 (17:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσουβάλης, Καρδαράς.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 6-14 (Α’), 29-25 (Β’), 47-48 (Γ’), 61-69 (Δ’).

ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΟΣ ΓΣ (Αθανάσιος Σκιαδάς): Μπάχα 25(4), Μεντής 12(2), Χατζέλλης, Αλεξόπουλος 3, Βατίστας 4, Μετούσι, Καλλιάνης 4, Γκλέκας, Ευαγγελόπουλος 5(1), Αθανασόπουλος 3(1), Γκιόκας 5.

ΠΟΛΥΒΙΟΣ ΑΕΜ (Δημήτρης Θεοδωρόπουλος): Τζιουβέλης 12(2), Τρυφωνόπουλος 13, Θεοδωρόπουλος, Κωτσόπουλος, Τσικούρης 18(2), Γεωργανάς 10, Κυριακόπουλος 12, Κουτίβας 4(1).

Πηγή: contraepithesi.gr

VSRP: No data available