Μαύρη Θύελλα

Πρωταθλητές ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ οι παίδες του Πελασγού 50-40 τον ΣΕΦΑ Αρκαδικό

Ο μεγάλος τελικός του πρωταθλήματος παίδων της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Κυριακής (13/03) στο κλειστό γυμναστήριο Μεγαλόπολης με την ομάδα του Πελασγού να υποδέχεται την αντίστοιχη ομάδα του ΣΕΦΑ Αρκαδικού. Μια αναμέτρηση στην οποία η ομάδα της Μεγαλόπολης αποδείχθηκε καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης φτάνοντας τελικά δίκαια στην τελική επικράτηση με σκορ 50-40.

Στον τελικό του παιδικού πρωταθλήματος ο Πελασγός στηρίχθηκε αρκετά στην καλή αμυντική λειτουργία βάζοντας δύσκολα στους «κυανόλευκους». Με τις άμυνες να «κυριαρχούν» συνολικά στο πρώτο 20λεπτο, οι νεαροί παίκτες του κ. Τσατσουλή και της κας Μανιάτη κατάφεραν να κρατήσουν σ’ αυτό το διάστημα τον Αρκαδικό μόλις στους 14 πόντους στην επίθεση, με αποτέλεσμα να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 21-14.

Στο γ’ δεκάλεπτο ο Πελασγός αποδείχθηκε πιο ουσιαστικός στην επίθεση, βρίσκονταν λύσεις στο σκοράρισμα, ικανές να διατηρήσουν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο. Κάπως έτσι το ματς πήγε στην τελευταία περίοδο με μια ισορροπημένη εικόνα από τις δύο ομάδες, αλλά με το προβάδισμα της Μεγαλοπολίτικης ομάδας να διατηρείται αναλλοίωτο μέχρι το τέλος του παιχνιδιού.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Μεγαλόπολης | 13/03/2022 (15:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσιμπούρης, Μητσέας.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-4 (Α’), 21-14 (Β’), 38-26 (Γ’), 50-40 (Δ’).
ΠΕΛΑΣΓΟΣ ΚΟΜ (Γιώργος Τσατσουλής, Γεωργία Μανιάτη): Γιαννόπουλος 17(2), Κουκουλάς 11, Θεοδωρόπουλος 14(2), Μακρής 1, Μπουγάς 5, Μανιάτης, Μαχαίρας, Ασημάκης, Καρδάσης 2, Μερζιώτης, Τουλκερίδης, Ροζολής.

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Νίκος Πολυζωγόπουλος, Παναγιώτης Γεωργακόπουλος): Τσέλλος 3, Γκαργκάσουλας, Παναγόπουλος, Λαγογιάννης 3(1), Καρκαζής, Τσαμακλής, Κατσαρός, Τσαμακλής 10, Ζαμπαθάς, Λύρας 7, Γκαργκάσουλας, Ναστόπουλος 17.

Πηγή: contraepithesi.gr