Μαύρη Θύελλα

ΚΑΛΑΜΑΤΑ – ΧΑΝΙΑ 1-1. Άξιζε το τρίποντο η Μαύρη Θύελλα. Τρομερό δεύτερο ημίχρονο και χαμένο πέναλτι ο Λουκίνας

Με ένα φοβερό δεύτερο ημίχρονο η Καλαμάτα ήρθε ισόπαλη 1-1 με τα Χανιά σήμερα στο Δημοτικό γήπεδο Μεσσήνης.

Η τοπική μας ομάδα που άξιζε την νίκη βάσει της εμφάνισης, με τρομερό δεύτερο μέρος, είχε κλασικές ευκαιρίες για να φτάσει ακόμα και στο τρίποντο, με την πιο σημαντική το χαμένο πέναλτι του Λουκίνα. Το πρώτο μέρος ήταν πολύ μέτριο τόσο την Καλαμάτα όσο και για τα Χανιά που σε μία φάση εκμεταλλεύτηκαν το λάθος του Μπακαγιόκο και προηγήθηκαν 0-1 με πέναλτι.

Οπως και να χει το αποτέλεσμα έγραψε το τελικό 1-1, με τους “μελανόλευκους” να συνεχίζουν στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα με μείον δύο από την κορυφή μετά τη νίκη του Λεβαδειακού. Στο τέλος του αγώνα ο κόσμος που βρέθηκε στο γήπεδο και αποτέλεσε τον 12ο παίκτη χειροκρότησε τεχνική ηγεσία και παίκτες για την υπερπολύτιμη προσπάθεια που έκαναν στο σημερινό ματς .

Από την ομάδα της Καλαμάτας ξεχώρισαν ο Αναστασόπουλος, ο Μπόρχες που μπήκε αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο και έδωσε άλλη πνοή στην ομάδα, ο Παπατόλιος και ο Γρίβας.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

1′ Ξεκίνησε η αναμέτρηση.

4′ κεφαλιά του Φελίπε η μπάλα άουτ.

13′ Δυνατό παιχνίδι στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

16′ Καλή στιγμή για την Καλαμάτα. Σέντρα του Φελίπε, σε κόρνερ ο Πατάπης, πριν του Λουκίνα.

21′ Με πέναλτι του Βασιλόγιαννη από το λάθος του Μπακαγιόκο και 0-1.

23′ Μεγάλη ευκαιρία για την Καλαμάτα. Σέντρα του Γρίβα, σουτ όχι όπως θα ΄ηθελε ο Λουκίνας μπλόκαρε ο Κουτζαβασίλης.

27′ Σουτ Αναστασόπουλου μπλόκαρε ο τερματοφύλακας των Χανίων.

39′ Aναγκαστική αλλαγή για την Καλαμάτα. Μέσα ο Μαβινγκά, εκτός ο Μοζέρ που αποχώρησε τραυματίας.

42′ Ζητάει πέναλτι η Καλαμάτα σε χέρι του Κολλά. Φαίνεται να υπάρχει σύμφωνα με το βίντεο.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου η Καλαμάτα κερδίζει φάουλ σε πολύ καλό σημείο.

45+2. Φάουλ του Φελίπε η μπάλα άουτ.

Ημίχρονο. Καλαμάτα – Χανιά 0-1.

46′ Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

61′ Γκολλλλ…. Παπατόλιος…. Από στατική φάση η Καλαμάτα φθάνει στην ισοφάριση.

76′ Σέντρα του Μπόρχες, κεφαλιά του Λουκίνα, μπλόκαρε ο Κουτζαβασίλης.

78′ Η Καλαμάτα κερδίζει πέναλτι σε χέρι αμυντικού. Λουκίνας απέκρουσε ο Κουτζαβασίλης.

94′ Τέλος παιχνιδιού. Καλαμάτα – Χανιά 1-1.

Καλαμάτα (Αριάν Μπελά): Ταΐρης, Κωνσταντινόπουλος, Μπακαγιόκο, Τσελεπίδης, Μοζέρ (40’ λ.τρ. Μαβινγκά), Παπατόλιος, Ματέους Αλβες (89’ Λουπάνο), Αναστασόπουλος (89’ Σκεντεράι), Χέμπερτ Φελίπε (60’ Μπόρχες), Γρίβας, Λουκίνας.

Χανιά (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Φόμπι, Πατάπης, Παντεκίδης, Καμαρά (88’ Κογιέτε), Παναγιωτούδης, Κάρλος, Τριανταφυλλάκος (77’ Τσαμούρης), Βασιλόγιαννης, Βάρκας (66’ Μπαΐροβιτς), Κολλάς (88’ Κόλα).