Ποδόσφαιρο

To Αιγάλεω νίκησε την Ρόδο στο 89′

Μεγάλο διπλό του Αιγάλεω μέσα στην Ρόδο με 0-1 για την 25η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Super League 2 επί της τοπικής ομάδας η οποία επέστρεψε στις… ήττες και δεν μπορεί να “καθαρίσει” με την υπόθεση παραμονής. Ακόμα πιο ψηλά στον βαθμολογικό πίνακα το Σίτι.

Το Αιγάλεω μετά το πρώτο 10λεπτο ισορρόπησε το παιχνίδι, και άγγιξε το 0-1 στη φάση του Τριμμάτη στο 19′. Μετά την εκτέλεση κόρνερ η μπάλα έφτασε στον Τριμμάτη που έπιασε το γυριστό σουτ από κοντά, με τον Σαάντο να διώχνει πάνω στην γραμμή σωτήρια. Για το Αιγάλεω ήταν και η επόμενη καλή στιγμή του ματς. Σουτ του Αρναρέλλη από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, εύκολα ο Θεοδωράκης στο 34′.

Το ματς δεν είχε καλό ρυθμό και τις πολύ μεγάλες φάσεις. Στο 81′ ο Αδαμάκης έβγαλε μόνο του τον Τσάβες απέναντι από τον Σικαλιά, με τον ποδοσφαιριστή της Ρόδου να αστοχεί εξ’ επαφής. Στην συνέχεια της φάσης, ο Θεοδωράκης σταμάτησε τον Μπαρμαπρούση που βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση για γκολ. Τελικά το γκολ ήρθε στα τελευταία λεπτά. Μετά από σέντρα ο Μπαρμπαρούσης, τροφοδότησε τον Αρναρέλλη που με σουτ από το ύψος του πέναλτι δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Θεοδωράκη.

Ρόδος (Χατζηνικολάου): Θεοδωράκης, Σουλάι (28′ λ.τ Μάρκοβιτς), Χύσι, Μακρυδημήτρης, Τσάβες, Νικολόπουλος, Σάαντο, Μαρτσάκης, Βουργουτζής (7′ λ.τ Μίγγος), Αδαμάκης, Καραγεώργης.

Αιγάλεω (Χαραλαμπίδης): Σικαλιάς, Αναστασίου, Παπανικόλας, Καλύβας, Παναγιώτου, Πιαστόπουλος, Καθάριος (78′ Μπρέμπος), Μπαρμπαρούσης, Τσιλιγκίρης (90+1′ Ανδρέου), Αρναρέλλης, Τριμμάτης (67′ Τσίτσαρης).

Πηγή: liganews.gr