Μπάσκετ

Νίκη της Καλαμάτας ’80 76-39 τον Αρκαδικό

Για την 15η αγωνιστική της Α1 τοπικής κατηγορίας ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ, η πρωτοπόρος και αήττητη Καλαμάτα ’80 κλήθηκε να αντιμετωπίσει στο κλειστό γυμναστήριο της Τέντας τον Αρκαδικό.

Τελικά οι «γηπεδούχοι» αποδείχθηκαν σε πολύ καλή μέρα σε επίθεση και άμυνα και κατάφεραν τελικά να επικρατήσουν με σκορ 76-39, επιβεβαιώνοντας το γεγονός ότι αυτή τη στιγμή αποτελούν την καλύτερη ομάδα στην Α1 ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ.

Στον καθαρά αγωνιστικό τομέα, το ξεκίνημα βρήκε τον Αρκαδικό από νωρίς πίσω στο σκορ και το 19-3 στο φινάλε της α’ περιόδου. Η συνέχεια ανάλογη στο 41-10 του ημιχρόνου.

Ο ΣΕΦΑ ανέβασε ρυθμούς στην επανάληψη, αλλά πλέον η μεγάλη διαφορά στο σκορ δεν ήταν δυνατό να περιοριστεί, καθώς οι παίκτες του κ. Αλέξη Κορογώνα διατήρησαν τον ανταγωνιστικό τους ρυθμό στο ματς και στον β’ ημίχρονο με αποτέλεσμα τελικά να φτάσουν στη νίκη με 76-39.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Τέντας | 19/03/2022 (20:30).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζος, Παναγιωτσακόπουλος
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-3 (Α’), 41-10 (Β’), 56-27 (Γ’), 76-39 (Δ’).
ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1980 (Αλέξης Κορογώνας): Χρονόπουλος 19(1), Χάιδος, Γεωργουλάκος 4, Αλεξανδρόπουλος 9(1), Παναγιωτόπουλος 11(3), Μαθιόπουλος 7(1), Μουργής 22(4), Κομπότης, Σαρρής 2, Μπαριακτάρης, Μήλας 2.
ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Παναγιώτης Γεωργακόπουλος): Παπαδημητρίου, Χαραλαμπόπουλος, Βερβαινιώτης 6, Καραγιάννης, Μακρής 4, Σωτηρόπουλος 11(1), Αγγελόπουλος 10(2), Ψυχογυιός, Κουτσουμπός, Τσαμακλής, Κουτσούγερας 6

Πηγή: contraepithesi.gr