Ποδόσφαιρο

Ισοπαλία στη Λιβαδειά και φωτιά στην κορυφή

Ισόπαλο 1-1 έληξε το μεγάλο παιχνίδι της 23ης αγωνιστική του β’ ομίλου της Super League 2 ανάμεσα σε Λεβαδειακό και Καλλιθέα. Το αποτέλεσμα έβαλε “φωτιά” στην κορυφή.

Το παιχνίδι άνοιξε με αρκετή ένταση. Ο Λεβαδειακός ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ στο 7ο λεπτό. Ο Νίλι με ωραία ενέργεια πάτησε στην περιοχή από τα δεξιά, νίκησε τον Στρέζο και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Η Καλλιθέα απάντησε άμεσα και συγκεκριμένα στο 9ο λεπτό. Έπειτα από καλή στιγμή σε εκτέλεση κόρνερ, η άμυνα των γηπεδούχων έδιωξε προσωρινά. Ωστόσο, ο Ευαγγέλου με ένα ωραίο γυριστό μέσα από την περιοχή έφερε ισορροπία στο παιχνίδι.

Ο Βήχος στο 58′ έπιασε την κεφαλιά μετά τη σέντρα του Νίλι από αριστερά κι έδιωξε σε κόρνερ ο Στρέζος, με τον Κυνηγόπουλο στο 66′ να χάνει καλή ευκαιρία για την Καλλιθέα, καθώς από το όριο της μεγάλης περιοχής προσπάθησε με ψηλοκρεμαστό πλασέ να νικήσει τον Μάρκοβιτς, αλλά απέκρουσε ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων.

Ο Κυνηγόπουλος και πάλι ήταν αυτός που άγγιξε το 1-2 στο 78′, στέλνοντας την μπάλα με κεφαλιά στο δεξί δοκάρι ύστερα από σέντρα του Μπουλούλη από αριστερά, χωρίς να καταγραφεί κάτι σημαντικό από εκεί και πέρα.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Γιάννης Ταουσιάνης): Μάρκοβιτς, Τσάπρας (85′ Μπαρμπόσα), Βήχος, Μπάχανακ, Τζημόπουλος, Χάμοντ, Μεχία, Νίλι, Πολέτο (62′ Λινάρδος), Μουτίνιο (73′ Βρακάς), Μυτίδης (73′ Δούμτσιος).

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Στρέζος, Μανθάτης, Βασιλούδης, Κύργιας, Ευαγγέλου, Μπουλούλης, Τσιντώνης (77′ λ. τρ. Κονέ), Σαντάνα, Μουνιέ (84′ Iωάννου), Ντεμέτριους, Κυνηγόπουλος.

Πηγή: liganews.gr