Μπάσκετ

Ήττα για τον Αρκαδικό 33-56 από τον Πολύβιο και χαμένη επαφή με την τετράδα

Το πρωτάθλημα της Α1 τοπικής κατηγορίας συνεχίστηκε το απόγευμα του Σαββάτου (26/03) και στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής με τον ΣΕΦΑ Αρκαδικό να υποδέχεται τον ΑΕΜ Πολύβιο σ’ ένα ενδιαφέρον ματς. Στο Αρκαδικό αυτό ντέρμπι, η ομάδα της Μεγαλόπολης αποδείχθηκε σαφώς πιο ανταγωνιστική από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και με «όπλο» την καλή αμυντική λειτουργία της, κατάφερε να περάσει νικηφόρα από την Τρίπολη με σκορ 33-56.

Αγωνιστικά το α’ δεκάλεπτο αποδείχθηκε σε γενικές γραμμές ισορροπημένο, με τον ΣΕΦΑ να ξεκινάει με επιθετική «μονοφωνία» και τον Βασίλη Σωτηρόπουλο στην α’ περίοδο σημειώνει τους 8 από τους 10 πόντους της ομάδας του. Η συνέχεια δεν ήταν καλύτερη για την ομάδα της Τρίπολης που δεν απέφυγε τις άστοχες επιλογές και τα λάθη που τον περιόρισαν μόλις στους 6 πόντους στη β’ περίοδο. Αποτέλεσμα να αυξηθεί η διαφορά στο προβάδισμα του Πολύβιου που έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με 15-29.

Στην επανάληψη ο Πολύβιος είχε τον έλεγχο του ματς, καθώς στην γ’ περίοδο κατάφερε να διαχειριστεί σωστά το ματς διατηρώντας το προβάδισμα στην αναμέτρηση, ενώ στο φινάλε με την κατάσταση με αναστρέψιμη ήρθε και το επί μέρους 7-14 να δώσει ακόμη μεγαλύτερες διαστάσεις στη διαφορά του σκορ.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 27/03/2022 (16:30).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος, Καρδαράς.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-16 (Α’), 15-29 (Β’), 26-42 (Γ’), 33-56 (Δ’).
ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Παναγιώτης Γεωργακόπουλος): Χαραλαμπόπουλος Παυλ., Τρυφωνόπουλος 2, Γλύμης, Βερβαινιώτης, Καραγιάννης, Χλέπας 2, Σωτηρόπουλος 11(2), Αγγελόπουλος, Ψυχογυιός, Κουτσουμπός 9(1), Τσαμακλής 8, Κουτσούγερας 1.
ΠΟΛΥΒΙΟΣ ΑΕΜ (Δημήτρης Θεοδωρόπουλος): Διαμαντόπουλος, Βαλτεσηνιώτης, Τζιουβέλης 4, Τρυφωνόπουλος 10(2), Κωτσόπουλος 3(1), Θεοδωρόπουλος 2, Σιαμπής, Τσικούρης 16(2), Γεωργανάς 11, Σιαμπάνης 2, Κυριακόπουλος 2, Κουτίβας 6(1).

► Ο ΣΕΦΑ Αρκαδικός με τη νέα αυτή ήττα πλέον απομακρύνεται ουσιαστικά από την πρώτη τετράδα που ήταν και ο υψηλός φετινός του στόχος στο πρωτάθλημα, κατά τρεις τουλάχιστον βαθμούς και με μειονέκτημα στην ισοβαθμία από τον τέταρτο ΓΣ Γαργαλιάνων. Αντιθέτως ο Πολύβιος με τον αγωνιστικό του ρυθμό παραμένει σταθερά στην πρώτη τριάδα, «φλερτάροντας» και με τη 2η θέση που είναι ο εφικτός πλέον στόχος στο φινάλε της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.

Πηγή: contraepithesi.gr