Μπάσκετ

Γιώργος Μπαλής: «Πολύ σημαντική νίκη με Καλαμάτα! Τελικός την Κυριακή στην Τρίπολη με Σφήκα Αμαλιάδας»

Ένας από τους πρωταγωνιστές της νίκης του Συλλόγου Δρομέων επί του ΣΚ Καλαμάτας ήταν και ο Γιώργος Μπαλής ο οποίος βοήθησε και από την πλευρά του σε επίθεση και άμυνα, ώστε ο Αρκαδικός σύλλογος να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα με σκορ 67-52.

Ο αθλητής του Συλλόγου Δρομέων μίλησε στο «ΚΟΝΤΡΑ ΕΠΙΘΕΣΗ» μετά το ματς για την αναμέτρηση και την κρίσιμη συνέχεια της ομάδας με στόχο την διεκδίκηση της παραμονής.

Σε ότι αφορά τη σημασία της νίκης απέναντι στην ομάδα της Καλαμάτας ΣΚ, ο πρώτος σκόρερ στη συγκεκριμένης αναμέτρησης σχολίασε: «Για εμάς ήταν ο δεύτερος «τελικός» που είχαμε να παίξουμε μέσα σε διάστημα 4-5 ημερών. Έχουμε ακόμη έναν την άλλη Κυριακή μπροστά μας με την Σφήκα Αμαλιάδας. Όσον αφορά το ματς με την Καλαμάτα ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι, γιατί ο συγκεκριμένος αντίπαλος μπορεί να προέρχεται από κάποια συνεχόμενα κακά αποτελέσματα, αλλά έχει πολύ ποιότητα σαν ομάδα. Έπρεπε να παίξουμε πολύ δυνατά όπως και κάναμε. Ήμασταν λίγο νευρικοί στο α’ ημίχρονο και λίγο αγχωμένοι ειδικά στην επίθεση όπως και κάποια τακτικά λάθη στην άμυνα. Στην επανάληψη μπήκε πολύ πιο συγκεντρωμένοι και μπορέσαμε να περιορίσουμε τα ατού της άλλης ομάδας και με καλό μπάσκετ στην επίθεση και στην κυκλοφορία, καταφέραμε να βρούμε ρυθμό και να πάρουμε μια πάρα πολύ σημαντική νίκη.».

Στο αν παρά το μικρό ρόστερ το οποίο επηρέασε ειδικά στον α’ γύρο την απόδοση της ομάδας κυρίως στα β’ ημίχρονα, το αν δείχνει η ομάδα να διαχειρίζεται καλύτεροι τις δυνάμεις τα στα τελευταία παιχνίδια, ο Γιώργος Μπαλής είπε: «Από την αρχή της χρονιάς ξέραμε ότι δεν θα υπάρχουν άλλοι. Αυτοί είμαστε. Την ιστορία την γράφουν οι παρόντες. Δόξα το Θεό γενικά είμαστε μικροί σε ηλικία παίκτες με τον μεγαλύτερο να είναι 26 χρονών. Τα παιδιά έχουν πολύ μεγάλη διάθεση και όρεξη να παίξουν μπάσκετ, όσο γίνεται και με όσα προβλήματα και αν αντιμετωπίζει η ομάδα. Έχουν πολύ αγάπη για την ομάδα και δείχνουμε ευτυχώς ότι φορμαριζόμαστε σε μια δύσκολη περίοδο πολύ κρίσιμη για την ομάδα. Οι τραυματισμοί και τα προβλήματα με την πανδημία, δεν είμαστε και η μόνη ομάδα που τα είχε. Το ότι πηγαίναμε να δώσουμε παιχνίδια με 7-8 παίκτες, η αλήθεια είναι ότι ήταν δύσκολο. Μας οδήγησε αυτή η κατάσταση όμως να φτάσουμε στο φινάλε και να αγωνιζόμαστε με ανάσες μέχρι το τέλος. Μέχρι στιγμής τις τελευταίες ημέρες μας πάει καλά. Στον α’ γύρο είναι γεγονός ότι είχαμε πρόβλημα στις επαναλήψεις σε επίπεδο δυνάμεων, αλλά το τελευταίο διάστημα φαίνεται ότι δεν έχουμε τόσο έντονο αυτό το πρόβλημα, κάνοντας καλύτερη διαχείριση δυνάμεων μέσα στα παιχνίδια.».

Σε ότι αφορά τα εναπομείναντα παιχνίδια μέχρι το φινάλε ο νεαρός γκαρντ της ομάδας της Τρίπολης τόνισε: «Εύχομαι να έχει η ομάδα καλή τύχη στη συνέχεια και αυτό είναι το σημαντικό. Τώρα έχουμε δύο τελικούς. Ξεκινάμε την προσεχή Κυριακή και πάλι στην Τρίπολη, απέναντι στην Σφήκα Αμαλιάδας. Είναι ένα παιχνίδι που έχουμε χαρακτηρίσει ως τελικό από την προηγούμενη εβδομάδα. Μετά πάμε στην Πάτρα την τελευταία αγωνιστική όπου θα παίξουμε τα ρέστα μας στο ματς με τον ΑΟ Γλαύκο, όπου θα δούμε πως θα έχει διαμορφωθεί τότε και το πρωτάθλημα.».

Σχετικά με το δικό του μήνυμα προς τον κόσμο για το ματς της προσεχούς Κυριακής, ανέφερε: «Σήμερα ήταν πάρα πολύ ευχάριστο το ότι είχαμε κόσμο στο γήπεδο και μας στήριζε. Μας έδωσε ώθηση στις δύσκολες στιγμές και μας έδωσε ενέργεια σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Ελπίζουμε να έχουμε το φίλαθλο κοινό και την Κυριακή κοντά μας, για να κερδίσουμε έναν ακόμη «τελικό» στο τελευταίο εντός έδρας ματς της χρονιάς.».