Ποδόσφαιρο

Μόνο το γκολ έλειψε στον Ασπρόπυργο

Ισόπαλο χωρίς τέρματα (0-0) ολοκληρώθηκε το απόγευμα της Τετάρτης (6/4) το παιχνίδι ανάμεσα στον Παναθηναϊκό Β’ και την Καλλιθέα στο γήπεδο του Ασπροπύργου για την 29η «στροφή» του Νοτίου ομίλου της Σούπερ Λίγκας 2.

Οι «πράσινοι» ήταν καλύτεροι, έχοντας και δύο δοκάρια, αλλά δεν πήραν τους τρεις βαθμούς και έχουν πλέον 31 πόντους βρισκόμενοι στην 11η θέση, ενώ η Καλλιθέα έφτασε τους 49 βαθμούς και ισοβαθμεί στη 2η θέση με την Καλαμάτα και τα Χανιά.

Όλα θα ήταν διαφορετικά αν στο 5’ ο Κυνηγόπουλος για την Καλλιθέα είχε σκοράρει με σουτ από τα αριστερά αναγκάζοντας τον Ξενόπουλο να διώξει την μπάλα σε κόρνερ. Οι «πράσινοι» έφτασαν κοντά στο 1-0 στο 13’ όταν ο Σαρδέλης πάσαρε στον Αθανασακόπουλο και εκείνος με σουτ έξω από την περιοχή, είδε τον Στρέζο να διώχνει με υπερένταση. Ένα λεπτό μετά ο Τσιριγώτης μπήκε ωραία στην περιοχή από τα δεξιά και απέναντι από τον Στρέζο έκανε το πλασέ, όμως ο πορτιέρο της Καλλιθέας έδιωξε την μπάλα.

Οι παίκτες του Βάθκεθ είχαν τον έλεγχο και στο 18’ ο Τουρκοχωρίτης από τα δεξιά έκανε το γύρισμα στον Τσιριγώτη που έκανε το σουτ με τη μία, όμως ο Στρέζος με τα πόδια απομάκρυνε τον κίνδυνο. Με τη συμπλήρωση 40 λεπτών αγώνα ο Ηλιάδης με φάουλ σημάδεψε τον Σιδερά ο οποίος πήρε την κεφαλιά, για να μπλοκάρει ο Στρέζος, ενώ στο 45’ ο Κυνηγόπουλος πήγε να εκμεταλλευτεί το λάθος γύρισμα του Αθανασακόπουλου κάνοντας το σουτ, όμως ο Ξενόπουλος του αρνήθηκε το γκολ.

Πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και σε φάση διαρκείας οι γηπεδούχοι απείλησαν την εστία του Στρέζου, με το σουτ του Αλμπάνη να βρίσκει το δεξί δοκάρι και εν συνεχεία η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ στο 55’ ο Αθανασακόπουλος έκανε το συρτό σουτ στέλνοντας την μπάλα άουτ. Το «τριφύλλι» έκανε το… 2-0 στα δοκάρια στο 65’ όταν ο Ηλιάδης έκανε τη σέντρα και ο Καρβούνης με κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή σημάδεψε το οριζόντιο του Στρέζου.

Ο Στρέζος δήλωσε «παρών» και στο 66’ διώχνοντας με υπερένταση την μπάλα σε κεφαλιά του Τσιριγώτη, στην τελευταία ευκαιρία των «πράσινων», ενώ η Καλλιθέα απείλησε πρώτη και τελευταία φορά στο δεύτερο ημίχρονο στο 80’ με τον Κονέ να κάνει το σουτ και τον Ξενόπουλο να επεμβαίνει σωτήρια.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Β’ (Χαβιέρ Βάθκεθ): Ξενόπουλος, Σιδεράς, Αθανασακόπουλος, Σαρδέλης, Τουρκοχωρίτης, Ρόμπι, Καρβούνης (78’ Μαραθωνίτης), Μαρτίνης, Αλμπάνης (87’ Κούτσιας), Τσιριγώτης (87’ Ματσαδές), Ηλιάδης.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Στρέζος, Ευαγγέλου, Μάλτσι (81’ Μουνιέ), Μπουλούλης, Κύργιας, Ρέντζας (63’ Κονέ), Σαντάνα, Βασιλούδης (81’ Νάτσης), Μανθάτης, Ντιμίτριους (52’ Ρώσση), Κυνηγόπουλος.

Πηγή: newsit.gr