Connect with us

Γ Εθνική

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: Οι 28 ομάδες που υποβιβάστηκαν μαθηματικά και οι έξι πρωταθλητές

Απομένει μία στροφή στο πρωτάθλημα της Γ Εθνικής, μόνο όμως για τρεις ομίλους της κατηγορίας.

Όσον αφορά τη μάχη της πρωτιάς και τις ομάδες που θα συμμετέχουν στα μπαράζ ανόδου, έξι είναι αυτές που έχουν εξασφαλίσει τη θέση τους στο μίνι πρωτάθλημα : Αγροτικός Αστέρας στον 1ο όμιλο, Κοζάνη στον 2ο, Ηρακλή Λάρισας στον 3ο, Παναχαϊκή στον 4ο, ΓΣ Ηλιούπολης στον 5ο όμιλο και ΠΑΟ Ρουφ στον 7ο.

Ακολουθεί το ντέρμπι κορυφής στον 6ο όμιλο (Προοδευτική-Πανελευσινιακός) για να συμπληρωθεί το παζλ των 7 ομάδων που θα αγωνιστούν στα μπαράζ ανόδου στη Super League 2, ενώ σημαντικές είναι και οι «μάχες» για την παραμονή στην κατηγορία.

Να σημειωθεί πως μέχρι στιγμής, οι ομάδες που θα αγωνιστούν στα τοπικά πρωταθλήματα της νέας σεζόν είναι 28.

1ος όμιλος (απομένει μία αγωνιστική)

Έξι ομάδες βρίσκονται στον…κυκεώνα, δύο από τις οποίες θα ακολουθήσουν τον Ορφέα Ξάνθης, τον Μέγα Αλέξανδρο Ορφανίου και την Αναγέννηση Πλαγιάς στα τοπικά πρωταθλήματα. Άρης Αβάτου (31β), Εθνικός Σοχού (30β), Δόξα Δράμας (29β), Νέστος Χρυσούπολης (29β), Θερμαϊκός Θέρμης (29β) και Αλεξανδρούπολη (26β) είναι οι ομάδες που θα δώσουν τη δική τους μάχη την τελευταία αγωνιστική της ερχόμενης Κυριακής (10/4), με τον Απόλλωνα Παραλιμνίου (32β) να του αρκεί η ισοπαλία εντός με την Αλεξανδρούπολη για να μη μπει σε σενάρια.

22η αγωνιστική (10/4)

Θερμαϊκός Θέρμης- Ορφέας Ξάνθης
Αγροτικός Αστέρας- Αναγέννηση Πλαγιάς
Εθνικός Σοχού- Δόξα Δράμας
Πανδραμαϊκός- Νέστος Χρυσούπολης
Απόλλων Παραλιμνίου- Αλεξανδρούπολη FC
Άρης Αβάτου- Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου

Η βαθμολογία

ΑΓ Ν Ι Η ΓΥ ΓΚ +/- Β
1 Αγροτικός Αστέρας 21 13 6 2 31 8 23 45
2 Πανδραμαϊκός 21 9 9 3 33 17 16 36
3 Απόλλων Παραλιμνίου 21 9 5 7 30 19 11 32
4 Άρης Αβάτου 21 9 4 8 27 20 7 31
5 Εθνικός Σοχού 21 7 9 5 19 11 8 30
6 Δόξα Δράμας 21 6 11 4 23 17 6 29
7 Νέστος Χρυσούπολης 21 7 8 6 22 22 0 29
8 Θερμαϊκός Θέρμης 21 9 2 10 21 25 -4 29
9 Αλεξανδρούπολη FC 21 7 5 9 24 34 -10 26
10 Ορφέας Ξάνθης 21 6 4 11 22 40 -18 22
11 Μ.Αλεξ.Ορφανίου 21 4 5 12 12 26 -14 17
12 Αναγέννηση Πλαγιάς 21 5 2 14 17 42 -25 17

*Υποβιβάζονται οι πέντε (5) τελευταίες ομάδες

2ος όμιλος (απομένει ένα αδιάφορο βαθμολογικά εξ αναβολής ματς)

Η Κοζάνη είναι η μεγάλη θριαμβεύτρια του ομίλου, καθώς την τελευταία αγωνιστική κατέκτησε την πρώτη θέση και θα αγωνιστεί στα μπαράζ.

Στη μάχη της παραμονής, η αγωνία χτύπησε…κόκκινο, καθώς τέσσερις ομάδες ισοβάθμησαν στους 33 βαθμούς (Ποσειδώνας Μηχανιώνας, ΑΕ Λευκίμμης , Θύελλα Σαρακηνών και Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων), με τους Ημαθιώτες να αποχαιρετούν την κατηγορία μετά την ειδική βαθμολογία που διαμορφώθηκε.

Απομένει η αναμέτρηση Κτηνοτροφικός Αστέρας Καληράχης – ΟΦ Αγίου Ματθαίου για να ολοκληρωθεί και τυπικά η σεζόν, με τις δύο ομάδες να ακολουθούν τον ΑΣ Γιαννιτσά και τον Ηρακλή Αμπελοκήπων στα τοπικά πρωταθλήματα.

Η βαθμολογία

ΑΓ Ν Ι Η ΓΥ ΓΚ +/- Β
1 Κοζάνη 22 14 5 3 35 11 24 47
2 Μακεδονικός 22 14 4 4 29 11 18 46
3 ΑΕΠ Κοζάνης 22 11 4 7 28 18 10 37
4 Εδεσσαϊκός 22 11 3 8 29 25 4 36
5 Ποσειδών Μηχανιώνας 22 9 6 7 28 22 6 33
6 ΑΕ Λευκίμμης 22 10 3 9 28 22 6 33
7 Θύελλα Σαρακηνών 22 10 3 9 30 31 -1 33
8 Μ.Αλεξ.Τρικάλων 22 10 3 9 27 22 5 33
9 ΑΣ Γιαννιτσά 22 6 4 12 15 26 -11 22
10 ΟΦ Αγίου Ματθαίου 21 5 6 10 23 37 -14 21
11 Ηρακλής Αμπελοκήπων 22 2 7 13 18 43 -25 13
12 Κτην.Αστ.Καληράχης 21 3 4 14 14 37 -23 13

*Υποβιβάζονται οι πέντε (5) τελευταίες ομάδες

3ος όμιλος (ολοκληρώθηκε)

Το ντέρμπι κορυφής ανάμεσα στον ΑΟ Υπάτου και τον Ηρακλή, έκρινε τον πρωταθλητή, με τους «κυανόλευκους» της Λάρισας να πανηγυρίζουν την κατάκτηση του τίτλου και τη συμμετοχή στα μπαράζ ανόδου, χάρη στο ισόπαλο 1-1.

Υποβιβάστηκαν ο ΑΟ Νέας Αρτάκης, ο Ατρόμητος Παλαμά, ο Θησέας Αγριάς, ο ΑΠΟ Αταλάντη και Αετός Μακρυχωρίου.

Η τελική βαθμολογία

ΑΓ Ν Ι Η ΓΥ ΓΚ +/- Β
1 Ηρακλής Λάρισας 22 16 4 2 35 13 22 52
2 ΑΟ Υπάτου 22 15 5 2 38 11 27 50
3 ΠΟ Ελασσόνας 22 10 7 5 32 20 12 37
4 Αμβρυσσέας Διστόμου 22 10 5 7 27 13 14 35
5 Δήμητρα Ευξεινούπολης 22 10 5 7 29 21 8 35
6 ΠΟ Φήκης 22 11 1 10 26 25 1 34
7 Εθνικός Ν.Κεραμιδίου 22 9 6 7 23 14 9 33
8 ΑΟ Νέας Αρτάκης 22 8 8 6 25 17 8 32
9 Ατρόμητος Παλαμά 22 9 3 10 27 22 5 30
10 Θησέας Αγριάς 22 5 5 12 18 31 -13 20
11 ΑΠΟ Αταλάντη 22 4 0 18 15 50 -35 12
12 Αετός Μακρυχωρίου 22 0 1 21 3 65 -62 1

4ος όμιλος (ολοκληρώθηκε)

Η Παναχαϊκή κουβαλά μια μεγάλη ιστορία στο ποδοσφαιρικό στερέωμα και θα επιδιώξει την επιστροφή στα επαγγελματικά πρωταθλήματα μέσω των μπαράζ. Υποβιβάστηκαν στα τοπικά Διαγόρας Βραχνεΐκων, Εθνικός Σκουλικάδου, ΠΑΟ Βάρδας, Παναιγιάλειος, Αναγέννηση Άρτας και Αμβρακικός Λουτρού.

Η τελική βαθμολογία

ΑΓ Ν Ι Η ΓΥ ΓΚ +/- Β
1 Παναχαϊκή 24 18 2 4 53 16 37 56
2 Τηλυκράτης 24 16 4 4 44 17 27 52
3 ΑΟ Διαβολιτσίου 24 14 5 5 40 23 17 47
4 Αχέρων Καναλακίου 24 11 7 6 33 19 14 40
5 Παναγρινιακός 24 11 6 7 26 20 6 39
6 Ναυπακτιακός 24 11 6 7 30 19 11 39
7 Αίας Γαστούνης 24 12 3 9 37 30 7 39
8 Διαγόρας Βραχνεΐκων 24 10 5 9 30 24 6 35
9 Εθνικός Σκουλικάδου 24 9 5 10 20 26 -6 32
10 ΠΑΟ Βάρδας 24 6 4 14 23 30 -7 22
11 Παναιγιάλειος 24 4 7 13 18 31 -13 19
12 Αναγέννηση Άρτας 24 6 1 17 18 44 -26 19
13 Αμβρακικός Λουτρού 24 0 1 23 2 75 -73 1

5ος όμιλος (απομένει μία αγωνιστική)

Ο Άρης Σκάλας και ο Ερμής Μελιγούς είναι οι δύο ομάδες που έχουν υποβιβαστεί μαθηματικά. Ο Χαραυγιακός (22β), ο Παναρκαδικός (23β) και ο Άγιος Ιερόθεος (24β) είναι αυτές που θα παλέψουν για μία θέση. Θυμίζουμε πως πρωταθλήτρια στον 5ο όμιλο αναδείχτηκε η Ηλιούπολη.

22η αγωνιστική (10/4)

Άγιος Ιερόθεος – ΑΕ Ερμιονίδας
Ερμής Μελιγούς – Χαραυγιακός
ΓΣ Ηλιούπολης – Παναρκαδικός
Φωστήρας – ΑΣ Σαντορίνης
Φοίνικας Νέας Επιδαύρου – ΑΕ Μυκόνου
Ρεπό: Άρης Σκάλας

Η βαθμολογία

ΑΓ Ν Ι Η ΓΥ ΓΚ +/- Β
1 ΓΣ Ηλιούπολης 19 14 3 2 40 11 29 45
2 ΑΣ Σαντορίνης 19 10 6 3 30 7 23 36
3 Φωστήρας 19 11 3 5 27 16 11 36
4 Φοίνικας Ν.Επιδαύρου 19 9 1 9 23 22 1 28
5 ΑΕ Μυκόνου 19 8 3 8 26 27 -1 27
6 ΑΕ Ερμιονίδας 19 8 3 8 19 24 -5 27
7 Άγιος Ιερόθεος 19 7 3 9 20 25 -5 24
8 Παναρκαδικός 19 7 2 10 27 26 1 23
9 Χαραυγιακός 19 6 4 9 17 27 -10 22
10 Ερμής Μελιγούς 19 5 5 9 16 27 -11 20
11 Άρης Σκάλας 20 1 5 14 9 42 -33 8

*Υποβιβάζονται οι τέσσερις (4) τελευταίες ομάδες

6ος όμιλος (απομένει μία αγωνιστική)

Το ματς της Προοδευτικής (42β) με τον Πανελευσινιακό (40β) έχει τον χαρακτήρα του τελικού και θα κρίνει τον πρωταθλητή.

Ο Αήττητος Σπάτων, ο ΑΟ Καραβάς και ο Αίας Σαλαμίνας έχουν υποβιβαστεί και μαθηματικά, ενώ ο ΑΠΟ Κερατσίνι θέλει έναν βαθμό κόντρα στον αδιάφορο βαθμολογικό Εθνικό για να παραμείνει στην κατηγορία, ανεξάρτητα τι θα κάνει ο Αστέρας Βάρης (εντός με Καραβά), που έχει λιγοστές ελπίδες να αποφύγει το…μοιραίο.

22η αγωνιστική (10/4)

Εθνικός – ΑΠΟ Κερατσίνι
Αστέρας Βάρης – ΑΟ Καραβάς
Προοδευτική – Πανελευσινιακός
ΑΟ Πυλίου – Αήττητος Σπάτων
Αίας Σαλαμίνας – Θύελλα Ραφήνας
Ρεπό: Αιολικός

Η βαθμολογία

ΑΓ Ν Ι Η ΓΥ ΓΚ +/- Β
1 Προοδευτική 19 12 6 1 31 9 22 42
2 Πανελευσινιακός 19 12 4 3 36 15 21 40
3 Εθνικός 19 12 3 4 34 19 15 39
4 Θύελλα Ραφήνας 19 8 5 6 19 16 3 29
5 Αιολικός 20 8 4 8 20 22 -2 28
6 ΑΟ Πυλίου 19 7 5 7 19 24 -5 26
7 ΑΠΟ Κερατσίνι 19 7 3 9 16 24 -8 24
8 Αστέρας Βάρης 19 6 3 10 23 29 -6 21
9 Αίας Σαλαμίνας 19 5 4 10 20 26 -6 19
10 ΑΟ Καραβάς 19 2 8 9 14 24 -10 14
11 Αήττητος Σπάτων 19 3 1 15 11 35 -24 10

*Υποβιβάζονται οι τέσσερις (4) τελευταίες ομάδες

7ος όμιλος (ολοκληρώθηκε)

Ο ιστορικός ΠΑΟ Ρουφ κατέκτησε τον τίτλο και θα αγωνιστεί στα μπαράζ ανόδου. Αντίθετα από την Παναχαϊκή, ο Πανιώνιος δεν κατάφερε να διεκδικήσει την επιστροφή του στις επαγγελματικές κατηγορίες.

Υποβιβάστηκαν Ατσαλένιος, Άρης Σούδας, ΑΕ Νεάπολης και Αναγέννηση Ιεράπετρας.

Η τελική βαθμολογία

ΑΓ Ν Ι Η ΓΥ ΓΚ +/- Β
1 ΠΑΟ Ρουφ 18 13 4 1 36 17 19 43
2 Πανιώνιος 18 12 4 2 33 12 21 40
3 ΑΟ Πόρου 18 8 6 4 32 20 12 30
4 ΑΟ Αγίου Νικολάου 18 9 3 6 30 22 8 30
5 Γιούχτας 18 7 6 5 19 16 3 27
6 Αλμυρός 18 7 5 6 29 17 12 26
7 Ατσαλένιος 18 8 2 8 28 24 4 26
8 Άρης Σούδας 18 2 4 12 13 26 -13 10
9 Αναγ.Ιεράπετρας 18 3 1 14 13 54 -41 10
10 ΑΕ Νεάπολης 18 2 3 13 10 35 -25 9
Click to comment

Leave a Reply

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.

Lupus








More in Γ Εθνική