Ποδόσφαιρο

Καταδικαστική ισοπαλία για τη Ζάκυνθο

Με το ένα πόδι στη Γ’ Εθνική βρίσκεται πλέον η Ζάκυνθος που έμεινε στο 1-1 με τον Αστέρα Βλαχιώτη ενώ ήθελε μόνο νίκη προκειμένου να παραμείνει ζωντανή και να διατηρήσει τις όποιες ελπίδες είχε για παραμονή.

Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο που δεν δικαιούταν δάφνες ποιότητας με τις δυο ομάδες να είναι προσεκτικές στα μετόπισθεν, οι νησιώτες στην επανάληψη μπήκαν αποφασισμένοι για την νίκη, πίεσαν και έκλεισαν στα καρέ τους τον Βλαχιώτη.

Τελικά βρήκαν το γκολ στο 82′. Ο Νικολακόπουλος εκτέλεσε το φαουλ, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι εκεί όπου ο Κούνια έκανε την κίνηση και με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Ιωαννίδη.

Ο Βλαχιώτης δεν παράτησε το ματς. Αφού προειδοποίησε με διπλή χαμένη ευκαιρία στο 88′, ισοφάρισε στις καθυστερήσεις.Ο Φερέϊρα ταλαιπώρησε την άμυνα της Ζακύνθου, έκανε την σέντρα, προς τον Μπούτνικ και ο φορ του Αστέρα με υποδειγματικό διαγώνιο συρτό σουτ έκανε το 1-1.

AΠΣ Ζάκυνθος: (Δημήτρης Νόλης – Χαλίντ Κάραμα): Μέντεζ, Καλλιβωκάς, Κούνια, Οντόνε, Νικολακόπουλος, Σούρμπης, Ζε Εσόνο, Εντουάρντο (86′ Λάμπογλου), Μπαζάν (65′ Ελ Γκανάσι), Τσιμέλι, Ρουκουά (65′ Κάμερον Σολ)

Αστέρας Βλαχιώτη: (Ηλίας Φυντάνης): Ιωαννίδης, Λάμτσε, Γκράτσοφ, Φουρλάνος, Πεχλιβανόπουλος, Λεωνιδόπουλος, Σοκολάροφ (85′ Αναστασόπουλος), Μπάτροβιτς (85′ Φλένσμποργκ), Μπούτνικ, Φερέϊρα, Σιντορένκο (77′ Παπουλής).

Πηγή: liganews.gr