Ποδόσφαιρο

Διπλό και συνεχίζει νικηφόρα η Καλλιθέα

Η Καλλιθέα νίκησε εκτός έδρας τον Εργοτέλη με 2-0 και ανέβηκε στους 55 πόντους (2η θέση), ενώ οι Κρητικοί παρέμεναν στους 40 πόντους (9η θέση). Η Αθηναϊκή ομάδα έχει απόσταση πέντε πόντων από τον πρώτο Λεβαδειακό με τέσσερις αγώνες να απομένουν.

Η Καλλιθέα ξεκίνησε τον αγώνα με αναμμένες τις μηχανές και έκανε το 1-0 στο 14′ λεπτό, με τον Κυνηγόπουλο, ο οποίος βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας και με πλασέ στην κίνηση ευστόχησε ανοίγοντας το σκορ στο Παγκρήτιο. Ο Εργοτέλης είχε ευκαιρίες στα επόμενα λεπτά, τόσο με τον Άπι στο 25′ λεπτό, όσο και με το γυριστό σουτ από τον Πέϊο μέσα απ’ την μικρή περιοχή στο 39′ λεπτό, το οποίο ο  Στρέζος απέκρουσε με διπλή προσπάθεια και απομάκρυνε την μπάλα. Το σκορ του ημιχρόνου παρέμεινε στο 1-0 για την Καλλιθέα.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι αποτελεσματικοί στο δεύτερο ημίχρονο και είχαν φάσεις με το γυριστό σουτ του Μάλτσι έπειτα από κόρνερ στο 53΄λεπτό. Στο 63′ λεπτό, ο Ντεμέτριους έσπασε την μπάλα στην περιοχή, στον Μουνιέ, ο οποίος πλάσαρε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 2-0. Η Καλλιθέα παρά την πίεση του Εργοτέλη, διατήρησε το προβάδισμα της στα επόμενα λεπτά και νίκησε εκτός έδρας με 2-0.

Εργοτέλης (Νίκος Μπαδήμας): Τζελέπης, Ντουμάνης, Σερβιλάκης, Mico, Κόλα, Πέϊος, Appi (Σαρρής 78′), Βουτσάς, Κωστανάσιος (Θεοδωράκης 90′), Κουτάντος, Πατρινός (Νεράλ 78′)

Καλλιθέα (Λεωνίδας Βόκολος): Στρέζος, Rossi (Demethryus 60′), Κύργιας, Τσιντώνης (Mounier 60′) Μπουλούλης (Βογιατζής 88′), Χατζηδίμπας, Βασιλούδης, Santana, Κυνηγόπουλος (Νάτσης 88′), Μανθάτης, Malci (Hasanbegovic 76′)

Πηγή: liganews.gr