Ποδόσφαιρο

Από ημίχρονο τον ΠΑΟ Β’ ο Λεβαδειακός

Οι Βοιωτοί επικράτησαν 3-0 του Παναθηναϊκού Β’, ξεφεύγοντας στο +8 από τη δεύτερη θέση με ματς περισσότερο και ενώ απομένουν τρεις αγωνιστικές για το φινάλε.

Το σκορ για τους Βοιωτούς άνοιξε μόλις στο 3ο λεπτό του αγώνα ο Μουτίνιο, ο οποίος με με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του δείχνοντας τις διαθέσεις τους. Η ομάδα του Ταουσιάνη ήταν ασταμάτητη και στο 10′ έπειτα από σέντρα του Κονέ, ο Μπαρμπόσα έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 2-0. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι έχασαν ακόμα δύο τεράστιες ευκαιρίες, με τα σουτ του Μπαρμπόσα στο 8′ και το 12′ να καταλήγουν στο δοκάρι. Το γκολ ήρθε τελικά λίγο πριν το ημίχρονο. Ο Μπαχανάκ έκανε το 3-0 με ωραία προσπάθεια και ουσιαστικά καθάρισε το ματς.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Πράσινοι κατέγραψαν την πρώτη καλή τους ευκαιρία στο 50’, με το διαγώνιο σουτ του Αθανασακόπουλου από δεξιά μέσα από την περιοχή να περνάει ελάχιστα άουτ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Λεβαδειακός απάντησε. Ο Κονέ σούταρε με δύναμη στο ημικύκλιο της περιοχής, αναγκάζοντας τον Μαργκόνο σε εντυπωσιακή επέμβαση. Ο ρυθμός έπεσε στη συνέχεια και ο Λεβαδειακός απείλησε ξανά στο 71’, με το σουτ του Δούμτσιου στην γωνία της μικρής περιοχής και δεξιά, με τον Μαργκόνο να διώχνει με υπερένταση. Ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού Β απέκρουσε και την προσπάθεια του Βρακά, που βγήκε στην αντεπίθεση, στο 74ο λεπτό. Ο Τσιριγώτης σπατάλησε μια καλή στιγμή για την ομάδα του, έξι λεπτά μετά, καθώς το σουτ του λίγο έξω από την περιοχή ήταν αδύναμο, με τον Μαργκόνο να βγάζει εντυπωσιακά το δυνατό σουτ του Βρακά, στο 90′, μέσα από την μεγάλη περιοχή.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Γιάννης Ταουσιάνης): Μάρκοβιτς, Κωνσταντινίδης, Βήχος (63′ Παναγιώτου), Μπαχανάκ, Λιάγκας, Νίκας, Κονέ (75′ Ροβίθης), Συμελίδης (66′ Mανιώτης), Βρακάς, Μουτίνιο (46′ Μυτίδης), Μπαρμπόσα (46′ Δούμτσιος).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Β’ (Χαβιέ Βάθκεθ): Μαργκόνο, Ρόμπι, Μαρτίνης (52′ λ. τρ. Κούτσιας), Νταμπίζας (63′ Αντωνίου), Σιδεράς, Θεοχάρης (76′ Ματσαδές), Ηλιάδης (63′ Δημητρίου), Μαραθωνίτης (76′ Αλμπάνης), Σαρδέλης, Αθανασακόπουλος, Τσιριγώτης.

Πηγή: liganews.gr