Ποδόσφαιρο

Τρίτη σερί νίκη για την ΑΕΚ Β’

Η ΑΕΚ Β’ επικράτησε 2-1 του ΟΦ Ιεράπετρας σε εξ αναβολής παιχνίδι της 26ης αγωνιστικής του Νοτίου Ομίλου της Super League 2. Ο Παρράς (10′) και ο Μπάμπης (74′) τα γκολ της Ένωσης, ισοφάρισε ο Αντερέγκεν (59′).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και άνοιξαν το σκορ στο 10ο λεπτό του παιχνιδιού, με τον Αλέξανδρο Παρρά να βρίσκει τον δρόμο προς τα δίχτυα, έπειτα από ασίστ του Μιτάι. Η Ένωση είχε δοκάρι στο 15′, μετά από προσπάθεια του Γιούση. Ο ΟΦΙ προσπάθησε να αντιδράσει αλλά ο Θεοχάρης με επεμβάσεις του στο 21′ και στο 29′ κράτησε το μηδέν.

Στο β’ μέρος ο ΟΦ Ιεράπετρας κατάφερε να ισοφαρίσει με πλασέ του Αντερέγκεν στο 60ο λεπτό σε ένα σημείο του αγώνα που πίεζε. Δύο λεπτά μετά, ο Νεκούλ άγγιξε την ανατροπή, αλλά ο Θεοχάρης του είπε “όχι”. Εν τέλει στο 73ο λεπτό η ΑΕΚ Β’ πέτυχε το νικητήριο γκολ με τον Μπάμπη, ο οποίος βρέθηκε αφύλαχτος στην περιοχή της Ιεράπετρας. Οι Κρητικοί τελείωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες εξαιτίας αποβολής του Βιβάνκο με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΟΦΙ(ΣΤΑΪΚΟΣ ΒΕΡΓΕΤΗΣ): Καραγκιόζης, Καλλιτσουνάκης(21΄ λ.τ. Μούλερ), Κάρδαρης(33΄ λ.τ. Κοντοές), Ντέτλερ, Νεκούλ(85΄ Κατάλντι), Ντι Λορέντζο, Μπενίτεζ, Λεμονής, Χιμένεθ, Βιβάνκο, Αντερέγκεν

ΑΕΚ(ΝΙΚΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΡΑΣ): Θεοχάρης, Λάτσι, Κορνέζος(70΄ Μπούσης), Μιτάϊ, Σταμούλης, Μπάμπης(88΄ Αρβανίτης), Ρουκουνάκης(56΄ Μουστακόπουλος), Παρράς(88΄ Κορομηλάς), Γιούσης, Ιατρούδης, Χριστόπουλος(70΄ Σαμπανάτζοβιτς).

Πηγή: liganews.gr