Ποδόσφαιρο

Πολυσήμαντο διπλό για τον Ηρόδοτο

Ο Ηρόδοτος νίκησε εκτός έδρας τον Εργοτέλη με 1-0 και ανέβηκε στους 34 πόντους (11η θέση), ενώ οι κιτρινόμαυροι παρέμειναν στους 40 πόντους (9η θέση).

Ο Εργοτέλης είχε την πρώτη καλή του ευκαιρία στο 4′ λεπτό, αφού μετά από εκτέλεση κόρνερ του Νεράλ, ο Μίκο έκανε την προβολή στο ύψος του πέναλτι, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι. Στο 8′ λεπτό, ο Ηρόδοτος είχε μια καλή φάση με τον Χαλκιαδάκη, με την μπάλα να πηγαίνει άουτ, ενώ στο 10′ λεπτό, ο Κοκκίνης για τους γηπεδούχους  βρέθηκε σε θέση τετ α τετ έπειτα από μπαλιά πίσω απ’ το κέντρο, με το πλασέ του όμως, να μην καταφέρνει να κερδίσει τον τερματοφύλακα Κρόστα.  Οι φιλοξενούμενοι είχαν μια καλή ευκαιρία στο 16′ λεπτό, με τον Βρεττό να πλασάρει από κοντά, αλλά η μπάλα να περνάει άουτ, ενώ οι κιτρινόμαυροι είχαν ένα σουτ με τον Σερβιλάκη στο 25′ λεπτό και με τον Κατσούρρι στο 42′ λεπτό. Δυνατό παιχνίδι με γρήγορο ρυθμό, αλλά το σκορ του ημιχρόνου παρέμεινε στο 0-0.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο ευκαιρίες με τον Κίσσα στο 47′ λεπτό και στο 49′ λεπτό, αλλά και μια κεφαλιά με τον Χαλκιαδάκη στο 61′ λεπτό, ενώ ο Πατρινός μπήκε με πρϋποθέσεις στην περιοχή, πλάσαρε έχοντας φτάσει απέναντι απ’ τον Κρόστα, με την μπάλα να περνάει λίγο δίπλα απ’ το αριστερό κάθετο δοκάρι. Στο 62′ λεπτό, ο Ηρόδοτος έκανε το 1-0, με την κεφαλιά του Χαλκιαδάκη απ’ το ύψος της μικρής περιοχής, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Οι κιτρινόμαυροι ανέβασαν ρυθμό στα επόμενα λεπτά και έκαναν ευκαιρίες, τόσο με το σουτ του Κουτάντο στο 73′ λεπτό, όσο και με την προβολή του Πατρινό στο 67′ λεπτό. Στο 90+2′ ο Εργοτέλης έμεινε με δέκα παίκτες, με τον Πέϊό να δέχεται δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στο κέντρο. Ο Ηρόδοτος διατήρησε το προβάδισμα του και νίκησε εκτός έδρας με 1-0.

Εργοτέλης (Μπαδήμας): Τσέλιος, Κατσούρρι (65′ Κωστανάσιος), Σερβιλάκης (52′ Ντουμάνης), Κόλα, Μίκο, Πέϊος, Νεράλ (65′ Βουτσάς), Σαρρής, Κοκκίνης, Κουτάντος, Πατρινός.

Ηρόδοτος (Βούζας): Κρόστα, Γκόμεζ, Ασίγκμπα, Μπαρμπόσα, Μακριδάκης, Κυριακιδης, Κίσσας (76′ Κάπελ), Βρεττός, Ποζατζίδης, Χαλκιαδάκης, Αποστολίδης (71′ Σουρνάκης).

Πηγή: liganews.gr