Ποδόσφαιρο

Νίκη για τον Λεβαδειακό και τώρα τα μπαράζ

Ο Λεβαδειακός έκλεισε με νίκη τις υποχρεώσεις του στον Νότιο όμιλο της Super League, επικρατώντας εντός έδρας του Εργοτέλη με 1-0 και ανέβηκε στους 72 πόντους (1η θέση), ενώ οι Κρητικοί παρέμειναν στους 40 πόντους (9η θέση).

Παιχνίδι κέντρου στα πρώτα λεπτά είχαν οι δύο ομάδες, με το πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης να είναι ισορροπημένο. Στο 19′ λεπτό, ο Κωστανάσιος έκανε ένα δυνατό σουτ μετά από τροφοδότηση από τον Κουτάντο, ενώ στο 25′ λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έκαναν φάση με τον Βράκα  με μακρινό σουτ του, ενώ στο 32′ λεπτό, είχαν κεφαλιά από τον Μυτίδη μετά από σέντρα του Βήχου. Ο Λεβαδειακός έκανε το 1-0 με σουτ στην περιοχή του Βράκα μετά από σέντρα του Μεχία στο 33′ λεπτό. Οι “πράσινοι” στο 39′ λεπτό είχαν ένα σουτ με τον Συμελίδη, ενώ μετά από πάσα του Κοκκίνη, ο Σερβιλάκης σούταρε από πλάγια θέση,  με την μπάλα να φεύγει άουτ.

Οι κιτρινόμαυροι ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο και είχαν ευκαιρία με το σουτ του Κοκκίνη στο 58′ λεπτό και την κεφαλιά του Μίκο, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Βουτά στο 71′ λεπτό, ενώ ο Σερβιλάκης έκανε δυνατό σουτ στο 82′ λεπτό. Ο Λεβαδειακός διατήρησε το προβάδισμα του στο δεύτερο ημιχρόνο, παρά το γεγονός ότι οι Κρητικοί πίεσαν και νίκησε εντός έδρας με 1-0.

Λεβαδειακός (Ταουσιάνης): Μάρκοβιτς, Μπαχανάκ, Μεχία, Μουτίνιο (62′ Πολέττο (77′ Κονέ), Βήχος, Βρακάς, Μυτίδης (62′ Δούμτσιος), Νίκας (65′ Νίλι), Τζημόπουλος, Συμελίδης (77′ Μανιώτης), Κωνσταντινίδης.

Εργοτέλης (Μπαδήμας): Τσέλιος (85′ Ψιμόπουλος), Κόλα, Μίκο (85′ Θεοδωράκης), Σερβιλάκης, Ντουμάνης, Βουτσάς, Κουτάντος (64′ Νεράλ), Σαρρής, Κωστανάσιος, Κοκκίνης (85′ Αλεξάκης), Πατρινός (70′ Κατσούρρι).

Πηγή: liganews.gr