Μπάσκετ

Νίκη τετράδας η Μεσσήνη 57-55 της πρωτοπόρου Καλαμάτας ’80 – «Κλείδωσαν» τα εισιτήρια για τα play-off

Στο ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής στην Α1 κατηγορία ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ, ο ΓΣ Μεσσήνης επικράτησε στο συναρπαστικό ντέρμπι επί της Καλαμάτας ’80 με 57-55. Οι «γηπεδούχοι» με τη νίκη αυτή, «σφράγισαν» το εισιτήριο παρουσίας στα play-off και ουσιαστικά «κλείδωσαν» τα εισιτήρια της «τετράδας», τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.

Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα των «πρωτοπόρων» της βαθμολογίας τη φετινή σεζόν και για την ώρα δεν αντιμετωπίζουν πρόβλημα με την εξασφάλιση της πρώτης θέσης.

Σε ότι αφορά το αγωνιστικό μέρος του ντέρμπι οι «80άριδες» μπήκαν δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν με 9-18. Στο β’ δεκάλεπτο η Μεσσήνη έβγαλε αντίδραση, ισορρόπησε απόλυτα το ματς και από εκεί και πέρα στην επανάληψη οι ομάδες συμπορεύθηκαν μέχρι το τέλος, για την επικράτηση του ΓΣΜ στο φινάλε με 57-55.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζος, Μπακετέα.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-18 (Α’), 26-27 (Β’), 40-41 (Γ’), 57-55 (Δ’).

ΓΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ (Μιχάλης Μπακογιάννης): Σπυρόπουλος 6(1), Δελφάκης, Μπακογιάννης 6, Δρακόπουλος 2, Καραμπάγιας 5(1), Μεϊμετέας 10, Μανωλάκης 14, Τριανταφυλλόπουλος 7(1), Μιχαλόπουλος 6.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1980 (Αλέξης Κορογώνας): Χρονόπουλος 13, Γεωργουλάκος, Αλεξανδρόπουλος 5(1), Παναγιωτόπουλος 12(3), Μαθιόπουλος Μουργής 15(3), Αναγνωστόπουλος Αναστασόπουλος Παυλόπουλος 3(1), Κομπότης 3, Μήλας.

Πηγή: contraepithesi.gr