Connect with us

Ποδόσφαιρο

Κλήρωση Conference League: Τα ζευγάρια του δεύτερου προκριματικού γύρου

Πραγματοποιήθηκε σήμερα, στην έδρα της UEFA στη Νιόν, η κλήρωση για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Europa Conference League για την περίοδο 2022-23.

Σχηματίστηκαν οκτώ ζευγάρια, όπου θα αναμετρηθούν οι ηττημένοι των προκριματικών του Champions League και ακόμη 45 ζευγάρια, με 60 ομάδες που μπαίνουν σε αυτή τη φάση της διοργάνωσης και τις 30 νικήτριες του α΄ προκριματικού γύρου του Conference League.

Αναλυτικά:

CHAMPIONS PATH (ΗΤΤΗΜΕΝΟΙ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΩΝ CHAMPIONS LEAGUE)
Λα Φιορίτα (Σαν Μαρίνο) ή Ιντερ Κλαμπ ντ΄Εσκάλδες (Ανδόρα)-Μπαλκάνι (Κόσοβο) ή Ζαλγκίρις (Λιθουανία)
Μάλμε (Σουηδία) ή Νικητής προ-προκριματικού τουρνουά-Δε Νιου Σέιντς (Ουαλία) ή Λίνφιλντ (Β. Ιρλανδία)
Λουντογκόρετς (Βουλγαρία) ή Σουτιέσκα Νίκσιτς (Μαυροβούνιο)-Μπόντο Γκλιμτ (Νορβηγία) ή Κλακσβίκαρ (Νησιά Φαρόε)
Σάμροκ Ρόβερς (Ιρλανδία) ή Χιμπέρνιανς (Μάλτα)-Λεβάντια Ταλίν (Εσθονία) ή Βίκινγκουρ Ρέικιαβικ (Ισλανδία)
Ντουντελάνζ (Λουξεμβούργο) ή Τίρανα (Αλβανία)-Ζρίνσκι (Βοσνία) ή Σερίφ (Μολδαβία)
Λεχ Πόζναν (Πολωνία) ή Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν)-Σλόβαν Μπρατισλάβα (Σλοβακία) ή Ντιναμό Μπατούμι (Γεωργία)
Πιούνικ (Αρμενία) ή Κλουζ (Ρουμανία)-Φιναλίστ προ-προκριματικού τουρνουά
Τομπόλ (Καζακστάν) ή Φερεντσβάρος (Ουγγαρία)-Σκούπι (Β. Μακεδονία) ή μΛίνκολν Ρεντ Ιμπς (Γιβραλτάρ)

MAIN PATH
Γκζίρα Γιουνάιτεντ (Μάλτα) ή Ατλέτικ Κλαμπ ντ΄Εσκάλδες (Ανδόρα)-Ραντνίτσκι (Σερβία)
Γκόμελ (Λευκορωσία)-ΑΡΗΣ
Μπότεβ Πλόβντιβ (Βουλγαρία)-ΑΠΟΕΛ (Κύπρος)
Φεχερβάρ (Ουγγαρία)-Γκαμπάλα (Αζερμπαϊτζάν)
Μπασακσεχίρ (Τουρκία)-Μακάμπι Νετάνια (Ισραήλ)
Αρης Λεμεσού (Κύπρος)-Νέφτσι Μπακού (Αζερμπαϊτζάν)
Βελέζ (Βοσνία)-Αλασκερτ (Αρμενία) ή Χάμρουν Σπάρτανς (Μάλτα)
Σαμπουρτάλο (Γεωργία) ή Παρτιζάνι (Αλβανία)-Στεάουα (Ρουμανία)
ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία)-Μακεντόνιγια Σκοπίων (Β. Μακεδονία)
Χαποέλ Μπερ Σεβά (Ισραήλ)-Ντιναμό Μινσκ (Λευκορωσία) ή Ντέσιτς (Μαυροβούνιο)
Ζίρε (Αζερμπαϊτζάν)-Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)
Βλάζνια (Αλβανία)-Ουνιβερσιτατέα Κραϊόβα (Ρουμανία)
Αραράτ Αρμένια (Αρμενία)-Ντιναμό Τιφλίδας (Γεωργία) ή Πάιντε Λιναμεεσκόντ (Εσθονία)
Καϊράτ Αλμάτι (Καζακστάν)-Κισβάρντα (Ουγγαρία)
ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (Λευκορωσία)-Κόνιασπορ (Τουρκία)
Σέπσι Σφάντου Γκεόργκε (Ρουμανία)-Ολίμπια Λιουμπλιάνα (Σλοβενία) ή Ντιφερντάνζ (Λουξεμβούργο)
Κιζιλζάρ Πετροπαβλόβσκ (Καζακστάν)-Οσιγεκ (Κροατία)
Λιεπάγια (Λετονία) ή Γκιλάνι (Κόσοβο)-Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία)
Ραπίντ Βιένης (Αυστρία)-Λέχια Γκντανσκ (Πολωνία) ή Ακαντέμια Πάντεφ (Β. Μακεδονία)
Φλόρα Ταλίν (Εσθονία) ή Σεϊναγιόκι (Φινλανδία)-Λίλεστρομ (Νορβηγία)
Μπρεϊνταμπλίκ (Ισλανδία) ή Σάντα Κολόμα (Ανδόρα)-Μπουντούτσνοστ (Μαυροβούνιο) ή Λάπι (Κόσοβο)
Σεντ Πάτρικς (Ιρλανδία)-Σφιντούλ Γκεόργκε (Μολδαβία) ή Μούρα (Σλοβενία)
Λάρνε (Β. Ιρλανδία) ή Σεντ Τζόζεφς (Γιβραλτάρ)-Σλάβια Πράγας (Τσεχία)
Σπαρτάκ Τρνάβα (Σλοβακία)-ΗΒ Τόρσαβν (Νησιά Φαρόε) ή Νιουτάουν (Ουαλία)
Σούντουβα (Λιθουανία)-Βίμποργκ (Δανία)
Βίκινγκουρ (Νησιά Φαρόε) ή Γιουρόπα (Γιβραλτάρ)-Ντουναϊσκα Στρέντα (Σλοβακία) ή Κλίφτονβιλ (Β. Ιρλανδία)
Πογκόν Σέτσιν (Πολωνία) ή KR Ρέικιαβικ (Ισλανδία)-Μπρόντμπι (Δανία)
Τρε Πένε (Σαν Μαρίνο) ή Τούζλα Σίτι (Βοσνία)-Αλκμααρ (Ολλανδία)
Μάδεργουελ (Σκωτία)-Μπάλα Τάουν (Ουαλία) ή Σλίγκο Ρόβερς (Ιρλανδία)
Μόλντε (Νορβηγία)-Ελφσμποργκ (Σουηδία)
Κόπερ (Σλοβενία)-Βαντούζ (Λιχτενστάιν)
Μπόρατς Μπάνια Λούκα (Βοσνία) ή Β36 Τόρσαβν (Νησιά Φαρόε)-Τρε Φιόρι (Σαν Μαρίνο) ή Φόλα Ες (Λουξεμβούργο)

Ρουζόμπεροκ (Σλοβακία) ή Κάουνο Ζαλγκίρις (Λιθουανία)-Ντέρι Σίτι (Ιρλανδία) ή Ρίγα FC (Λετονία)
Βασιλεία (Ελβετία)-Μάγκπις (Γιβραλτάρ) ή Κρουσέιντερς (Β. Ιρλανδία)
Αντβέρπ (Βέλγιο)-Ιντερ Τουρκού (Φινλανδία) ή Ντρίτα (Κόσοβο)
Φλοριάνα (Μάλτα) ή Πετροκούμπ Χιντσέστι (Μολδαβία)-Λάτσι (Αλβανία) ή Ισκρα Ντανίλοβγκραντ (Μαυροβούνιο)
Ρασίνγκ Ουνιόν (Λουξεμβούργο)-Τσουκαρίτσκι (Σερβία)
Λέφσκι Σόφιας (Βουλγαρία)-ΠΑΟΚ
Γκιμαράες (Πορτογαλία)-Ακαδημία Πούσκας (Ουγγαρία)
Ριέκα (Κροατία)-Τζουργκάρντεν (Σουηδία)
ΑΙΚ Στοκχόλμης (Σουηδία)-Βόρσκλα Πολτάβα (Ουκρανία)
Βαλμιέρα (Λετονία)-Σκεντίγια (Β. Μακεδονία) ή Αραράτ Γερεβάν (Αρμενία)
Ράκοβ Τσεστόχοβα (Πολωνία)-Αστάνα (Καζακστάν)
Κουόπιο (Φινλανδία) ή Ντίλα Γκόρι (Γεωργία)-Πανεβέζις (Λιθουανία) ή Μιλσάμι Ορχέι (Μολδαβία)
Σπάρτα Πράγας (Τσεχία)-Βίκινγκ (Νορβηγία)

Οι πρώτοι αγώνες θα γίνουν στις 21 Ιουλίου και οι ρεβάνς στις 28 του ίδιου μήνα. Οι νικήτριες ομάδες προκρίνονται στον 3ο προκριματικό γύρο.

Πηγή: newsit.gr
Click to comment

Leave a Reply

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

Lupus








More in Ποδόσφαιρο